



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dropout Voltage | 360 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Output Type | Fixed |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1125
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28397
Ext.Price$0.28397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28397 | $0.28397 |
| 10 | $0.25397 | $2.53970 |
| 50 | $0.22714 | $11.35700 |
| 100 | $0.19892 | $19.89200 |
| 500 | $0.17421 | $87.10500 |
| 1000 | $0.16718 | $167.18000 |
| 3000 | $0.16043 | $481.29000 |
| 5000 | $0.15396 | $769.80000 |
